10 Şubat 2015 Salı

Bebek odası hazırlamak


5,5 yıl önce oğlumuz annesinin karnındayken karyolasını kendim yapmaya karar verdim. Ama kolları sıvayınca neden diğer eşyaları da kendimiz yapmayalım diye düşündük. Sonra odanın boyaması ve yerlere parke döşeme fikirlerini de gerçekleştirmeye karar verdik. Sonunda gururla hatırlayacağımız bir oda ortaya çıktı. Bu odayı 2 yıl keyifle kullandı Alp. 1 yaşını geçtikten sonra, daha yeni yürümeye başlamışken eve gelen misafirleri odasına götürüp onlara duvardaki balıkları gösterirdi. 2 yaşından sonra başka bir eve taşındık. Mobilyaları kulandık ama duvardaki boyalar ve parkeler maalesef anı oldu :)


Aslında dışarıdan göründüğü kadar zor değildi. Hem de kendi odamızın ölçülerine göre yapıyorduk, kendimiz yaptığımız için kusurlar gözümüze batmıyordu, fonksiyonellik anlamında aklımızdan geçen her şeyi uygulama şansı bulduk.

Bit pazarından bulduğumuz şifonyer ve berjer koltuğu hayata geri döndürmek en keyifle yaptığımız işlerden biriydi. Yaptığımız bir çok şeyi internetten öğrendik. Koltuk kaplamak, parke döşemek, geçme köşeler yapmak vs.

Ucuz mu oldu? Hayır. Bu ilk odayı para kaygısıyla yapmadık. Tamamen keyif işiydi. Malzemeden çok araç-gereçlere paramız gitti. Yani ikincisini yine aynı yöntemle yapsak bu kadar pahalıya gelmeyecekti. Bu arada ben de biraz fırsattan faydalanmış olabilirim :) Hazır hanım da alacağım aletlere ses çıkarmıyorken. 

İkinci oda deneyimimizden sonra anlıyorum ki aletleri ve karyolanın ahşaplarını Bauhause'dan almak en büyük hatam olmuş. İkinci odayı yaparken İkitelli Keresteciler Sitesi'ni keşfettim. 

Şimdi ikinci bebeğimiz Asya yolda. Alp ve Asya en az 3-4 yıl daha aynı odada kalacaklar. İlk odanın çok zaman alması sebebiyle bu sefer hazır almaya karar vermiştik. Bu yüzden aynı odanın paylaşılacağı ve maksimum oyun alanının yaratılacağı çocuk mobilyaları bakmaya başladık. Mobilyacıları dolaştık. Çok hoşumuza giden mobilyalar oldu. Ama hoşumuza gitmeyen birçok şey vardı.

İhtiyaçlarımızı belirledik
  1. Maksimum oyun alanı yaratmak istiyorduk.  Bu yüzden odayı daha çok dikine kullanmak istedik. Yatağı yukarı taşımak, altının oyun alanı olması gibi.
  2. 2 sine ayrı ayrı kişisel alan yaratmak istiyorduk.
  3. Uygun fiyata mal etmek istiyorduk.
  4. Hayal gücünü geliştirecek özellikleri olmalıydı. Tırmanmak, odaya yukarıdan bakmak, üst katın bazen kale veya gemi olarak hayal edilebilmesi.
  5. Fonksiyonel olmalıydı, büyüdükçe oyun alanları çalışma alanına dönüşebilmeliydi.
  6. iki çocuk da yukarıda yatma şansına aynı anda erişsinler istiyorduk.
Mobilyacılarda hoşumuza gitmeyen şeyler,

  1. Pahalıydılar. Bir ranza ünitesi (yani iki karyola eder), içinde gömülü gardrop, ve çekmeceli merdiven 3600 TL'den başlıyordu. 
  2. Elinden ahşap işi gelen biri olarak dikkatle baktığımda lego gibi suntaları bireleştirmekten başka işçilik yoktu.
  3. Tek ünite alabilecektik. Bu durumda bir çocuk dönüşümlü de olsa altta yatmak zorunda kalacaktı.
  4. odamıza sığmıyordu, bize özel tasarım yapılması gerekiyordu. 

Bu ihtiyaçları karşılayacak mobilyalar yaklaşık 7.000 TL tutuyordu. Mobilyacılardan çıktığımızda kaba tahminle 5 tabaka sunta kullanacağımızı hesapladık. Eve gelip internetten sunta tabakası fiyatlarına baktık. 1 sunta tabakası (320 cm x 180 cm) 120 TL - 200 TL arasında kalitesine göre değişiyor. İstediğiniz renkte suntayı istediğiniz ölçülerde kesip veriyorlardı. 5 tabaka en ucuzunu alsak 600 TL eder. birleştirme aparatları vs 1000 TL yi geçmeyeceğini düşündük. Arada inanılmaz fiyat farkı vardı. Mobilyacıların sitelerini inceleyerek kendi ihtiyaçlarımıza uygun modeli çizdik. Bu kısım biraz tartışmalı ve uzun sürdü :) Ben biraz hayalperestim, eşim daha çok fonksiyoncu. Neyse sonunda uzlaştık. Çizdik, biçdik ve gerçekten 5 tabaka sunta, ile bu işi bitirdik. menteşeler, minifiksler, hesaplayamadığımız, pvc bantlama, cnc ile yuvarlak kesimler ve daha bir çok şey ile birlikte 1500 TL maliyetle 2 çocuğa iki farklı üniteyi tamamladık. Videosu da yolda. Yakında paylaşırım. 

Sevgiler
Cengizhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder